Kodex
cyklisty

Cyklistika je svoboda, radost a vášeň, která nás spojuje. Abychom si ale každou vyjížďku užili my i naše okolí, je potřeba víc než jen šlapat do pedálů. Být dobrým cyklistou znamená být také dobrým parťákem a ohleduplným člověkem.

Když budeme všichni dodržovat tyto základní principy, budeme se na cestách cítit bezpečněji. My se jimi řídíme.

Světlo není jen pro tmu

Když pomineme hloupé úsloví „do tmy budu doma“, existují chvíle, kdy světlo může zatraceně chybět během dne: i za plného slunce, pokud jedeš ve stínu, nebo se nečekaně zatáhne, nejsi vidět.

A když jedno auto předjíždí jiné, máš ho proti sobě, a fakt chceš, aby tě řidič viděl.

Nabídni pomocnou ruku

Vidíš kolegu s prázdným pláštěm? Zastav a zeptej se. Někdy se hodí další ruce, jindy jen zapůjčená hustilka. Shit happens – a v tu chvíli je fajn, když na to nejsi sám. Možná zrovna ty máš to správné nářadí nebo jen chuť pomoct.

A bacha, karma funguje všude.

Chceš respekt?
Ukaž respekt

Zpomal, pozdrav, dej úsměv jako bonus. Respekt obzvlášť k lidem s dětmi nebo se psem – ti mají své starosti a nepočítají s tím, že někdo kolem nich prosviští.

Do přírody si jezdíme odpočinout, ne se hádat. A věř, že ten tvůj úsměv udělá víc než zvonění.

Helma patří na hlavu

Že je povinná jen do 18? To není argument, to je legislativní kuriozita. Zranění hlavy bývají nejhorší.

Mimochodem – nevíš náhodou, k čemu je dobrá helma pověšená na řídítkách? Protože tohle vídáme často a pořád nám to nedochází.